- Kronika wydarzeń 2013
Imprezy artystyczne w roku 2013
GRUDZIEŃ
Zabawa Sylwestrowa w DPS we Włoszczowie (30.12.2013r.)
Kilku mieszkańców Naszego Domu pojechało na zabawę do Włoszczowy organizowaną przez zaprzyjaźniony Dom Pomocy Społecznej. Słodki poczęstunek, dobra muzyka oraz wzajemna adoracja pań i panów złożyły się na niezapomniane przeżycia.
Uroczysta Wigilia w naszym Domu (23.12.2013r.)
Jak co roku Wigilia w Naszym Domu odbyła się bardzo uroczyście. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Starosta Bogdan Soboń, Pan Wiesław Basiak oraz Pan Witold Wójcik. Na wstępie swój repertuar jasełkowy przedstawił zespół „Rudziaki”, następnie nasz proboszcz ks. Mieczysław Piasek odprawił uroczystą Mszę Świętą. Potem wszyscy połamali się opłatkiem życząc sobie dużo zdrowia i wszystkiego dobrego w Nowym Roku, po czym udaliśmy się na Wieczerzę Wigilijną. Miło spędziliśmy czas przy wspólnym Wigilijnym Stole.
Konkurs plastyczny pn. „Moje marzenie”
Kilku mieszkańców naszego Domu zgłosiło swoje prace do konkursu organizowanego przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego. Tematem tegorocznej edycji było: „Moje marzenia”. Panowie wykonywali prace różnymi technikami m. in.: szkic ołówkiem, farbami plakatowymi, kuleczkami z plasteliny, a także kredkami i tuszem. Nasz mieszkaniec Wojciech Kędzierski za pracę pt. „Zamek w chmurach” wykonaną z kuleczek plasteliny zdobył wyróżnienie i otrzymał kosz ze słodyczami oraz zestaw kredek. Rozdaniu nagród towarzyszyła wystawa prac konkursowych oraz występy artystyczne. Gościem specjalnym była Dorota Osińska, aktorka i piosenkarka, związana z Teatrem Rampa w Warszawie. Występowali również artyści niepełnosprawni, m. in. zespół „Grześki" z Warsztatu terapii Zajęciowej w Jędrzejowie czy grupa teatralna działająca przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie.
Konferencja podsumowująca projekt „My Samodzielni” (6.12.2014r.)
Dnia 6 grudnia 2013 r. na sali bankietowej „U Motyla” odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca projekt systemowy „My samodzielni”. W konferencji udział wzięli również mieszkańcy naszego Domu, którzy uczestniczyli w projekcie wraz z Panią Dyrektor . Pierwsza część konferencji składała się z wystąpień Pani Dyrektor PCPR w Końskich Jadwigi Życkiej i koordynatora projektu Anny Kołby-Piekarskiej podczas której zaprezentowano przebieg projektu w 2013 r. Część drugą spotkania stanowiła zabawa integracyjna z licznymi konkursami. Uczestnicy konferencji mieli możliwość podzielenia się refleksjami na temat projektu „My samodzielni” zostawiając pamiątkowy wpis w kronice. Spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że takich projektów powinno być zdecydowanie więcej.
LISTOPAD
Zabawa Andrzejkowa w naszym Domu (28.11.2013r.)
Idąc śladem dobrej zabawy 28 listopada odbyła się Zabawa Andrzejkowa z udziałem gości z DPS Skarżysko-Kamienna oraz DPS Włoszczowa. Dobra muzyka i tańce wprawiły wszystkich w wspaniały humor, nie obyło się również bez wróżb oraz licznych konkursów. Zabawa była bardzo udana – szkoda, że tak szybko się skończyła.
Zabawa Andrzejkowa w DPS w Skarżysku-Kam. (27.11.2013r.)
Dnia 27 listopada odbyła się zabawa Andrzejkowa w DPS w Skarżysku-Kamiennej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również nasi mieszkańcy. Zostali bardzo serdecznie przyjęci. Przy dobrej muzyce bawili się do późnych godzin wieczornych. Tradycyjnie nie obyło się bez wróżb polegających na przelewaniu wosku i interpretowaniu powstałych figur. Nawiązały się nowe znajomości i sympatie.
Wycieczka do Jędrzejowa (19.11.2013r.)
Mieszkańcy w nagrodę za pomoc i udział w pracach na rzecz Domu pojechali na wycieczkę do Jędrzejowa. Zwiedzili Muzeum Zegarów im. Przypkowskich, następnie zawitali do klasztoru Archiopactwa Cystersów. Na zakończenie wycieczki mieszkańcy odwiedzili Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgleńcu, gdzie wcześniej przebywał nasz mieszkaniec Paweł. Wszyscy zostali miło i serdecznie przyjęci zarówno przez personel jak i podopiecznych.
PAŹDZIERNIK
Przegląd Artystyczny w Chmielniku (18.10.2013r.)
W Chmielniku odbył się XI Wojewódzki Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych, w którym udział wzięli mieszkańcy naszego Domu. Przegląd odbywał się pod hasłem „Cudowne lata 60-te”. Nasz zespół „Rudziaki” przygotował scenariusz, w treści którego znalazły się piosenki z minionych lat m.in. „Cicha woda”, „Takie ładne oczy” i „Tak bardzo się starałem”.
3-dniowe wyjazdowe szkolenie w Krakowie w ramach projektu „My Samodzielni’
(11-13.10.2013r.)
W terminie 11-13 października 2013 r. odbyło się wyjazdowe szkolenie pod nazwą „Mediacje i negocjacje w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych”. W szkoleniu wzięło udział trzech mieszkańców naszego Domu - Uczestnicy Projektu wraz z opiekunem. Szkolenie odbywało się w Krakowie, w hotelu Junior ***.
W trakcie 16 godzin zajęć Uczestnicy dowiedzieli się czym jest konflikt oraz jakie są drogi rozwiązywania problemów. Przybliżona została im tematyka komunikacji interpersonalnej, w tym negocjacji i mediacji. Poruszane były zagadnienia związane z samooceną, kontrolą emocji oraz wychowywaniem dzieci. Tematyka zajęć była na bieżąco dostosowywana do potrzeb grupy szkoleniowej, dzięki czemu każdy mógł uzyskać informacje, które będą mu przydatne w codziennym życiu. Istniała również możliwość indywidualnych konsultacji z trenerem.
Podczas wyjazdu szkoleniowego nie zabrakło również atrakcji. Drugiego dnia pobytu, dla uczestników zajęć zorganizowano spacer po rynku w Krakowie. Kluczowym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy przez cały okres szkolenia mieli zapewnione miejsca noclegowe w hotelu oraz pełne wyżywienie. W przerwach między zajęciami dostępny był serwis kawowy.
WRZESIEŃ
Spotkanie z rodzinami mieszkańców pn. „Ognisko rodzinne” (21.09.2013r.)
Dnia 21 września odbyło się w naszym Domu spotkanie z rodzinami mieszkańców. Przybywający goście przyjęci zostali kawą i słodkim poczęstunkiem. Oficjalne powitanie gości przez Panią Dyrektor miało miejsce na świetlicy terapeutycznej. Następnie zespół teatralny „Rudziaki” przedstawił montaż słowno-muzyczny tematycznie związany z rodziną. Wzruszenie i cisnące się do oczu łzy pojawiły się na wielu twarzach przybyłych gości. Dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej rodziny mogły zapoznać się ze sposobem spędzania czasu mieszkańców, ich obowiązkami wynikającymi z pobytem w Domu a także przyjemnościami, do których zaliczyć należy: wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, zabawy integracyjne. Następnie przybyłe rodziny zaproszone zostały na obiad, po którym mogli spędzić czas na wspólnych rozmowach przy ognisku. Wiele osób zadeklarowało, że w kolejnym spotkaniu, które odbędzie się za rok również weźmie udział.
XXI Olimpiada Lekkoatletyczna Osób Niepełnosprawnych w Zgórsku (19.09.2013r.)
Drużyna sportowa reprezentująca nasz Dom wzięła udział w XXI Olimpiadzie Lekkoatletycznej Osób Niepełnosprawnych w Zgórsku. Przez kilka godzin przy niesamowitym dopingu, sportowcy rywalizowali w pięciu konkurencjach. Przyszło im zmierzyć się m.in. w biegu na 40 metrów, torze przeszkód, rzucie piłką lekarską czy skoku w dal z miejsca. Nasz zawodnik Paweł Korczak zdobył I miejsce w kategorii rzut do kosza. Pozostała część drużyny nie zdobyła żadnego medalu, ale najbardziej liczy się dobra zabawa i chęć pokazania swoich sprawności.
Turnus rehabilitacyjny (03-12.09.2013r.)
Tegoroczny turnus rehabilitacyjny mieszkańcy wraz z opiekunami spędzili w Mielnie-Unieściu. Mieszkali w ośrodku wczasowym Floryn położonym bardzo blisko morza. Piękna pogoda sprzyjała codziennemu leżakowaniu na plaży oraz kąpielom w morzu. Panowie zintegrowali się z grupą z Ozimka, która mieszkała w tym samym ośrodku. Wieczorami spędzali wesoło czas przy wspólnym ognisku bądź na zabawach tanecznych z zaprzyjaźnioną grupą. Czas turnusu szybko minął i trzeba było wrócić do Domu…
LIPIEC
Wycieczka do Tokarni i Jaskini Raj (30.07.2013r.), (22.08.2013r.)
W nagrodę za czynny udział w życiu Domu dwie grypy naszych mieszkańców uczestniczyły w wycieczkach do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni oraz do jaskini Raj. Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej to jeden z zakątków Kielecczyzny, położony w zakolu Czarnej Nidy. Zgromadzone na jego terenie zabytkowe obiekty to najciekawsze i najcenniejsze przykłady drewnianej architektury wsi i miasteczek regionu świętokrzyskiego. Następnie udali się do Jaskini Raj – jednej z najpiękniejszych jaskiń Polski. Na podstawie badań naukowych stwierdzono, że przed 40 tysiącami lat jaskinię zamieszkiwał człowiek neandertalski. Długość korytarzy udostępnionych dla ruchu turystycznego wynosi 150 m. Wspaniałą szatę naciekową tworzą stalaktyty, stalagmity, kolumny i draperie. W dnie jaskini występują misy naciekowe, w których można spotkać perły jaskiniowe.
Kuźnice Koneckie w Maleńcu (14.07.2013r.)
14 lipca 2013 roku nasi mieszkańcy brali udział w uroczystościach na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Zaprezentowali się z wystawą prac artystycznych wykonanych na zajęciach terapeutycznych. Mieliśmy przyjemność obejrzeć koncert zespołów folklorystycznych oraz koncert francuskiej muzyki zespołu „Nuages”. Uczestniczyliśmy we wspaniałym widowisku jakim była inscenizacja historyczna zatytułowana „ Walki Żołnierzy Polskich we Francji – Bitwa pod Falaise 1944r.”
Grill we Włoszczowie (09.07.2013r.)
W ciepły lipcowy dzień pojechaliśmy do Domu Pomocy Społecznej we Włoszczowie na grilla. Jak zawsze zostaliśmy serdecznie przyjęci. Panowała miła, domowa atmosfera. Oprócz pysznego poczęstunku nasi mieszkańcy mogli porozmawiać i potańczyć ze swoimi sympatiami przy dobrej muzyce.
CZERWIEC
Pałacowe Spotkania Artystyczne – Integracja (20.06.2013)
Dnia 20 czerwca 2013r. odbyły się w Naszym Domu kolejne – siódme już Pałacowe Spotkania Artystyczne – Integracja 2013. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania było hasło „Lato rozpala…”
Lato tego dnia rozpaliło na dobre, z nieba lał się żar. Nie przeszkodziło to jednak dobrej atmosferze jaka panowała wśród uczestników. A byli nimi mieszkańcy zaprzyjaźnionych DPS-ów, Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Baryczy, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Końskich oraz dzieci i młodzież ze szkół z gminy Słupia. Swoją obecnością zaszczycił nas również władze powiatu, wśród których byli starosta konecki Pan Bogdan Soboń, zastępca Dyrektora PCPR Pani Urszula Przygodzka.
Wszystkie zespoły na miarę swoich możliwości wierszem i piosenką, trochę serio, trochę żartem przybliżyły tematykę rozpalającego lata – gorących letnich miesięcy. Pani Dyrektor Zofia Zięba z kierownikiem działu terapeutyczno – socjalnego Panią Małgorzatą Nowakowską podziękowały wszystkim uczestnikom wręczając pamiątkowe dyplomy
i upominki.
Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą wszystkich uczestników, która gdyby nie świadomość, że czas kończyć, trwałaby w nieskończoność. Podsumowując należy stwierdzić, że Pałacowe Spotkania Artystyczne – Integracja 2013 były bardzo, bardzo … udane.
Spotkanie rekreacyjno – sportowe (19.06.2013)
Czterech mieszkańców Naszego Domu uczestniczy w projekcie „My Samodzielni” realizowanym przez PCPR w Końskich. Dnia 19 czerwca w ramach projektu odbyło się spotkanie rekreacyjno – sportowe, w którym udział wzięli również nasi mieszkańcy. Dla uczestników spotkania przygotowano wiele atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkurencje strzeleckie tj. dart, dmuchawki indiańskie czy strzelanie z procy. Uczestnicy pikniku mogli zmierzyć się ze sobą w zadaniach drużynowych tj. przeciąganie liny i wyścig na wieloosobowych nartach. W trakcie spotkania serwowano gorące posiłki. Słoneczna pogoda i przyjazna atmosfera sprzyjały wspólnemu biesiadowaniu. Uczestnicy mieli okazje poznać się bliżej i spędzić przyjemnie czas na świeżym powietrzu.
Turniej Piłki Nożnej w Czarnej
W dniach 05 – 07 czerwca 2013 roku w Czarnej nasza drużyna piłkarska brała po raz drugi udział w Turnieju Kwalifikacyjnym Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup 2013. W Turnieju wzięło udział 18 drużyn z 5 województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego i małopolskiego, które podzielono na 3 grupy sprawnościowe: A,B i C. Nasza drużyna zakwalifikowała się do grupy B i wywalczyła III miejsce. Rywalizacja była ogromna, której towarzyszyły wszystkim niezapomniane emocje. Na zakończenie każda drużyna otrzymała puchar a każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal, piłkę oraz koszulkę.
MAJ
Spektakl pt. „Super Piotruś Pan”
W dniach 22.05 i 27.05.2013r. nasi mieszkańcy byli w Kielcach w teatrze „Kubuś” na spektaklu pt. „Super Piotruś Pan”. To opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni, którym głównym bohaterem jest Super Piotruś Pan, chłopiec, który nie chce dorosnąć. Pewnego razu w jego beztroskie życie na wyspie Nibylandii wkracza Wendy. Jej przybycie owocuje w zdarzenia, po których już nic nie będzie takie jak dotychczas. Przyjaźń, lojalność poddane zostaną najcięższej próbie. Obudzi się tęsknota i pojawią się nowe, nieznane dotąd uczucia. Piotruś, co myśli tylko o sobie, nie wie czym Są uczucia, pozna prawdziwą siłę miłości.
W tym spektaklu siódemka aktorów gra 18 postaci w żywym planie, a akcja toczy się w zawrotnym tempie.
„Super Piotruś Pan” to dynamiczne, barwne przedstawienie, pełne zaskakujących zwrotów akcji, efektów specjalnych, z galerią niesamowitych postaci.
Wycieczka do Złotej Góry (14.05.2013r.)
Mieszkańcy Naszego Domu wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Parku Miniatur Sakralnych Złota Góra, który jest zlokalizowany na terenie dawnego kamieniołomu w częstochowskiej dzielnicy „Zawodzie”. Na miejscu zobaczyć można 17 najpiękniejszych świątyń świata, które zostały zbudowane w skali 1:25 lub 1:10. Wśród obiektów znajdują się m.in. Ostra Brama w Wilnie, Lourdes, Świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie, La Salette. Przestrzeń parku wypełniona jest figurami świętych jak np. Mojżesz, Jan Chrzciciel czy Matka Boża Fatimska z dziećmi. Na turystów czekają również platformy widokowe, a dla najmłodszych przewidziano park linowy i inne ciekawe atrakcje. Następnie udaliśmy się na Jasną Górę, aby w ciszy i zadumie pomodlić się o zdrowie i szczęśliwy powrót do domu
KWIECIEŃ
150 rocznica bitwy pod Ormanichą (30.04.2013r.)
Tego dnia odbyły się uroczyste obchody 150 rocznicy powstania styczniowego na granicy gmin Ruda Maleniecka i Fałków w pobliżu miejscowości Szkucin na polanie Ormanicha. Na tej planie stoczono bitwę pomiędzy powstańcami a wojskami carskimi. Mieszkańcy Naszego Domu wraz z opiekunami i Panią Dyrektor uczestniczyli w uroczystości obchodów 150-tej rocznicy bitwy.
Program uroczystości był nastepujący:
· Biegi przełajowe przez las oraz wręczenie nagród;
· Msza Św. Na Uroczysku Ormanicha;
· Przedstawienie rysu historycznego;
· Przemówienia zaproszonych gości;
· Złożenie wieńców i wiązanek;
Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko …
Zabawa w Naszym Domu (25.04.2013r.)
Dnia 25 kwietnia odbyła się w Naszym Domu zabawa integracyjna z udziałem zaproszonych Pań z Domu Pomocy Społecznej we Włoszczowie. Między mieszkańcami naszych Domów nawiązały się nowe przyjaźnie a nawet miłości. Niektóre pary od lat utrzymują stały kontakt i dzieki takim zabawom mają możliwość wspólnego bycia razem.
MARZEC
Wielkanoc 2013
Dla większości mieszkańców to nie pierwsze już Święta spędzone w Naszym Domu. Tylko kilku panów miało możliwość bycia z bliskimi w domu rodzinnym. Święta w gronie mieszkańców i personelu też mają swoje uroki. Stanowimy w końcu jedną, wielką rodzinę i potrafimy stworzyć sobie świąteczną atmosferę na miarę Wielkiej Nocy.
Ogólnopolski Turniej Koszykówki
Mieszkańcy Naszego Domu uczestniczyli w VIII Ogólnopolskim Turnieju Koszykówki Olimpiad Specjalnych w Skarżysku - Kamiennej. W zawodach wzięli udział: Paweł Korczak, Jarosław Iwański, Stanisław Flejterski oraz Jacek Kędzierski. Mimo zaciętej rywalizacji drużyna z udziałem naszych mieszkańców zajęła II miejsce w zawodach. Nagrodą za udział w turnieju były medale oraz dobra zabawa.
Dzień Kobiet (08.03.2013)
Po raz kolejny w Naszym Domu zostało zorganizowane Święto Kobiet dla wszystkich pań. Zespół „Rudziaki” przedstawił krótki scenariusz pt. „O kobietach”. Opowiedzieli jak powstała kobieta. Wystarczy wziąć 1 cząsteczkę DNA, 2 cząsteczki aminokwasu karboksylowego, dodać odrobinę tlenu oraz wodoru. Następnie poddaje się tę mieszaninę ewolucji i ma się kobietę jaką sobie można tylko wymarzyć. Tak zrobiono przed milionami lat i dlatego teraz mamy tyle pięknych kobiet. Panowie stwierdzili, że kobiety na świecie są bardzo potrzebne:
Żeby budzić wcześnie rano, bo człowiek sam nie wstanie;
Żeby szykować drugie śniadanie;
Żeby przyszywać guziki, bo człowiek sam nie przyszyje;
Żeby głaskać po głowie, gdy ma zmartwienie człowiek.
Na zakończenie wręczyli wszystkim kobietom skromne upominki.
LUTY
Zabawa Walentynkwa (06.02.2013)
Dnia 06 lutego nasi panowie mieli zaszczyt uczestniczyć w zabawie Walentynkowej w DPS-ie we Włoszczowie. Dobra muzyka oraz tańce wprawiły wszystkich w świetny nastrój. Panowie wręczyli swoim sympatiom Walentynki i byli bardzo szczęśliwi. Patrząc na ich radosne twarze żal było odjeżdżać, kiedy zbliżał się koniec zabawy…